140 Metrekare İnşaatın Maliyeti Ne Kadardır?

Nüfus artışıyla ve köyden kente göçlerle birlikte inşaat sektöründe de hareketlenmeler ve farklılıklar yaşanmıştır. Alım gücü farklılık gösteren tüketicilerin bütçelerine uygun olarak; aynı boyutlardaki farklı iki evi farklı maliyetlere inşa etmek mümkün. İnşaat maliyetindeki değişikliklere neden olabilecek birçok etken vardır. Bu etkenlerin en başında, inşaatın yapılacağı yerin coğrafi özellikleri vardır.

 Maliyeti Etkileyen Faktörler

Coğrafi özelliklere göre inşaatın temeli için yapılan harcamalar farklılık gösterebilir(demir, çimento, kum, zemin güçlendirme çalışmaları vs.). Diğer bir etken ise kaba inşaatın haricinde kullanılacak malzemelerin kalitesidir. Kişisel zevkler veya bütçeye uygunluk açısından kaba inşaatın içerisindeki; boya, parke, döşeme, pencere kasaları ve kapılar gibi malzemelerin maliyeti genel maliyeti düşürebilir ya da arttırabilir.

 Metrekare Bazında Maliyet

Maliyeti etkileyen faktörleri ele alarak, metrekare bazında inşaat maliyetlerine göz attığımızda şu sonuçlara ulaşırız. Ülkemizde kaba bir inşaatın ortalama metrekare birim fiyatı 400 TL ile 450 TL arasındadır. Temelden başlayıp kaba inşaatın tamamlanmasına kadar olan süreçte, coğrafi koşullar göz önünde tutularak yapılan planlama sonucunda inşaatın metrekare birim fiyatı en az 400 TL en çok ise 450 TL olmaktadır. Kaba inşaat bittikten sonra ise inşaatın içine yani ince işçiliğine harcanacak maliyet tutarı da hesaplanıp kaba inşaat maliyeti üzerine eklendiğinde, bitmiş inşaatın maliyeti metrekare birim fiyatı 650 TL ile 700 TL arasında olmaktadır.

 140 metrekare inşaatın maliyeti ne kadardır?

Bu bilgilere göre 140 metrekare bir inşaatın maliyeti tüm etkenler göz önünde tutulduğunda en az 91.000 TL ve en çok ise 98.000 TL’dir. Bu maliyet hesaplaması ortalama bir fiyat belirtmekte olup farklı illerde fiyat aralığında bazı değişiklikler gösterebilmektedir. Bu fiyat değişikliğinin sebebi ise aynı marka yapı malzemesinin farklı illerdeki satış fiyat farkıdır.