AĞRI-GÜNEYKAYA KAYAK MERKEZİ

Güneykaya Kayak Merkezi, Ağrı il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kayak merkezi ilk olarak 1999 yılında Eleşkirt ilçesinde kayak merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kayak merkezinin şehir merkazine olan uzaklık mesafesi 45 km dolaylarındadır. Yerli ve yabancı türistlerin dağın konumundan ve yoğun kar alan bir dağ olmasından dolayı akın ettikleri kayak merkezlerinden biridir.

Güneykaya Kayak Merkezi’nde bir otel, iki günübirlik tesis, bir kayak kulübü, Güneykaya Kayak Merkezinde pistler arasındaki ulaşımı ve kayak sporu için kayakseverleri pistlerin zirvelerine ulaştıran mekanik sistemler olarak 1600 metreden oluşan 1 adet telesiyeji bulunmaktadır.

Güneykaya Kayak Merkezinde çeşitli olanaklar bulunmaktadır. Tesis içerisinde çocuklar için oyun odaları, kayak severlere özel yürüyüş parkurları, araçlar için otoparklar bulunmaktadır. Güneykaya kayak merkezinde konaklamak için kurulan otellerin alanı 200.000 m2’lik bir alandan oluşmaktadır.

Merkezi kulüp kafeteryalar, dinlenme merkezleri, yeriniz, zirve kafeterya’da telesiyej ile zirveye  çıkınca mola vereceğiniz yerler olarak

Güneykaya Kayak Merkezinde kayak ve diğer kış sporlarına dair tüm ekipmanlarını kolaylıkla temin edebileceğiniz imkanlarıda sunmaktadır. İster satınalabilir, isterseniz kiralayabilir, istersenizde elinizdeki ekipmanların bakımını yaptırarak yeni gibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Güneykaya Kayak Merkezindeki kar yoğunlu doğal kış koşullarında 1 ila 2 metre dolaylarında olmaktadır. Tesiste çeşitli kayma düzeylerine uygun ve kayak severlerin rahat edebilecekleri acemi, zor ve orta düzeyde pist alanları bulunmaktadır.

Türkiye’deki en zor pistlerden birisi burada bulunmaktadır. %80’lik eğime sahip olan pist alanlarının, baby lifti de bulunmaktadır.

Güneykaya Kayak Merkezinde kayak sporunun zevkine varabileceğiniz en uygun dönemse Aralık ayı ile Nisan ayı arasındaki dönem olmaktadır.