Anemi Hastaları Nasıl Tedavi Olur?

Kana kırmızı rengini veren kan hücreleri olan alyuvarlar ve kan hücrelerindeki dokulara oksijen taşınmasını sağlayan alyuvarların içinde bulunan proteine hemoglobin adı verilmektedir. Nefes alındığında akciğerlerdeki oksijen ve hemoglobin birbirine bağlanarak taşınır. Hemoglobin olarak tanımlanan bu proteinin kanda bulunması zorunlu olan miktarı vardır. Bu miktarın gerektiğinden daha düşük olması sonucu anemi (kansızlık) hastalığı oluşmaktadır. Sağlıklı bir kişinin kanında hemoglobin proteinin bulunması gereken miktar kadınlarda 12g/dl ve erkeklerde minimum 13g/dl olmalıdır.

 Anemi (Kansızlık) Belirtileri Nelerdir?

Anemi (Kansızlık) hastalığının en yoğun olarak görüldüğü belirtiler; yorgunluk, bulantı, göz kapaklarında/ciltte ve avuçlarda solukluk, sık hastalanma, baş dönmesi, halsizlik, çok çabuk yorulma, iştahsızlık, nefes darlığı, üşüme. Bunlar en belirgin olarak görülen belirtilerdir. Bunların dışında; tırnaklarda çatlaklar oluşması, dilde çatlak/kızarma/kabarcık oluşumu, yutarken/yutkunurken zorlanma ve ağız kenarında çatlaklardır.

 Anemi (Kansızlık) Hastalığının Tedavisi Nedir?

Anemi hastalığının tedavisinde önce aneminin nedenine göre tedavi edilmesi gerekmektedir. Anemi hastalığının ortaya çıkış nedeni saptandıktan sonra hasta bebek ise damla veya şurup kullanılmaktadır. Yetişkin hastalarda ise ağızdan demir ilacı alınarak tedavisi sağlanır. Yetişkin hastanın tedavisi sırasında mutlaka kan kaybı olduğunda kanayan yer tespit edilerek gerekli tedavi uygulanmalıdır. Tedavi uygulanmazsa anemi hastalığı kısa bir süre sonra kendini tekrarlamaktadır. Hemoglobin proteinin düzeyi normale dönmesinden sonra vücuttaki demir depoları tamamen doldurulana kadar tedavi devam eder. Anemi hastalarının tedavi süresine ise uzman bir doktor, hastanın durumuna göre karar vermektedir. Tedavi süresi 4-6 ay arasında değişebilmektedir.

Anemi hastaları, tedavi sırasında süt ve süt ürünleri, antiasit ilaçlar ve kalsiyum tuzları gibi demirin vücutta emilimini olumsuz etkileyerek tedavi sürecini uzatan besinlerden uzak durulması gerekmektedir.