Anne Evlenince Velayet Babaya Verilir Mi?

Annenin evlenmesi velayeti değiştirmek için tek başına yeterli olmamaktadır. Baba velayet değiştirme davası açsa bile, çocuğun velayetinin değişmesi için mahkemeye geçerli somut bir neden koyması gerekir.

Çocuğun  Karar Vermesi

Annesi evlenen bir çocuğun velayetinin  babaya geçmesi için çocuğun üvey baba ile yaşamamak istemesi, üvey babanın çocuğa kötü davranması, çocuk ve üvey kardeşler arasında şiddetli geçimsizlik olması gibi nedenlerin ortaya konulması gerekir. Ancak buradaki en temel unsur tabi ki de, çocuğun menfaatleri olacağı için hâkim karşısında etkili bir savunma yapılması gerekir. Hâkim karşısında velayetin değiştirilmesi için geçerli hukuki bir neden sunulmadığı takdirde çocuğun velayeti hiçbir şekilde değiştirilemez. Bu anlamda annenin evlenmesi  ve babanın çocuğunun üvey babası ile yaşamasını istememesi  yeterli kalmaz.

Velayet Değiştirme Davası Nasıl Açılır? 

Anne evlenince çocuğun üvey babası ile yaşamak istememesi sonucunda velayet davası açmak isteyen bireyler Aile mahkemesi velayet değiştirme davası açabilirler. Velayet değiştirme davası dilekçesinde yapılan  başvuru da çocuğun velayetinin değiştirilebilmesi için geçerli  hukuki neden ortaya koymalıdır. Velayet davası çok zor bir süreçtir ve mutlaka uzman avukat tarafından hukuki destek alınmalıdır.