Ayağımızı Sıcak Tutmak Bizi Nelerden Korur?

Birçok hastalık, zatürre, soğuk algınlığı, bronşit, nezle gibi, soğuktan doğagelir. Hava şartlarına göre ince giyinmek, banyodan sonra iyi kurulanmadan soğuk hava yemek bu hastalıkları doğurabilir. Ayrıca ayaklar çıplak bırakılırsa bunun büyük bir sonucu olur. Burun akıntısı, kırgınlık, hapşırma, ateş, boğaz ağrısı ayaklarımızı ihtiyaç duyduğu sıcaklığa eriştiremediğimizden kaynaklanır.

 Bağışıklık sistemi dışında hangi sistemler soğuktan etkilenir?

Ayakların sıcaklığı üreme sistemine de etki eder. Sperm ve yumurta hücrelerinin bozulması sıcaklık ve soğukluğa bağlıdır. Sağlıklı bir doğum yapabilmek ve sağlıklı çocuklar dünyaya getirebilmek için yine ayaklarımızın sıcaklığına çok dikkat etmeliyiz.

Sindirim sistemi içerisinde de bazı sorunlara yol açar. Fazla üşüyen ayaklarımız gaz oluşumunu tetikler ve bağırsak spazmına kadar ilerleyebilir. Hatta bu oluşan gazlar bazı durumlarda atılamazsa kasılan bağırsak zor durumda kalır ve diğer tüm iç organları rahatsız eder, kalbi bile.

Üşüyen ayaklar birçok eklem ve uzuv ağrısını da yanında getirir. Bacakta ağrılar oluşur, eklemde hareket zorluğu oluşur. Omzunuza kadar çıkabilir bu ağrılar. Varisleri başlatabilecek olan bu ağrılardır.

 Peki ayaklar nasıl sıcak tutulur?

Ayakları sıcak tutmanın birçok yolu vardır. Öncelikle çorap giyilmesi şarttır. Sıcak havalarda da giyilmelidir. Ek olarak patikler, yün ev botları sıcak tutar. Gelişen teknoloji ile yaratılan termal taytlar ve çoraplar satılmaktadır. Bunlar da büyük ölçüde korunmaya etki eder. Yatarken de ayaklar çoğunlukla üşür. Bunun önlemi kalın yorganlarla ya da yatarken de çorap giyilerek alınabilir. Kış aylarında dışarıya çıkarken kalın botlar tercih edilmeli ve üşümeyecek kadar çorap giyilmelidir. Özellikle su geçirmeyen botlar seçilmelidir. Eğer ayakkabı su geçirmiş ise fazla vakit geçmeden kurutulmalıdır. Yoksa ayakların ıslak olarak kalması da ciddi hastalıklara neden olabilir.