Basit Elektronik Devreleri Nelerdir ?

Basit Elektronik Devreleri Nelerdir ?

Basit Elektronik Devreleri

Herhangi bir işe başlandığında işin temelini anlamak için basit ama önemli işlerle başlarız. Aynı durum elektronik kavramı içinde geçerlidir. İyi bir elektronikçi bazı devreleri bilmek zorundadır. Her işe başlarken olduğu gibi elektronikte başta karmaşık gelebilir. Birçoğu basit ve uygulanabilir olan elektronik devrelerini yapabilmek yeni başlayanlar için kolaydır. Bu yazımızda da sizin için basit elektronik devrelerinden dört tanesini sizler için yaptık. Bu basit elektronik devrelerini yaparak elektroniğe adım atmaları kolay olacaktır.Basit Elektronik Devreleri Nelerdir ?55

 1.Basit Elektronik Devresi

Bu uygulamada sadece pil ve lamba kullanılır. Dikkat edilmesi gereken şey pil ve lambanın çalışma gerilimleri eşit olmalıdır. Bu devreyi yaptıktan sonraki iş multimetre ile akım ve gerilim ölçümlerini yapıp daha fazla pratik kazanabilirsiniz.

 2.Basit Kondansatör Devresi

Bu devrede ise ihtiyaç duyulan malzemeler kondansatör, direnç, led ve butondur. Bu devrenin amacı kondansatörün nasıl çalıştığını anlayabilmektir. Bu devrede pile bağlı olan butona basıldığında kondansatör şarj olur. Led’e bağlı olan butona basıldığında ise led kondansatörden aldığı yükle yanmaya başlar. Kondansatör boşalınca led söner. Bu devrede ilk butona ne kadar basılırsa kondansatör o kadar şarj olur.

 3.Basit Flaşör Devresi

Sürekli yanıp sönen lambaların veya led’lerin olduğu devreye flaşör devresi denir. Bu devrenin en basit olanı 555 entegresi ile yapılmaktadır. Bu devreye 3V ile 12V arası herhangi bir gerilim uygulanabilir. Devredeki elemanların değerleri değiştirilerek farklı efektler yapılabilir.

555 Entegresi kullanılarak değişik frekans ayarlaması yapılabilir.

 4.Regüle Devresi

Bu devrede ise direnç ve kondansatör kullanılarak elde edebileceğiniz basit elektronik devrelerinden biridir. Regüle devrede ac akımı dc akımı çevirmek için kullanılır. O yüzden herhangi bir basit devre hazırlarken bu tür devreler çok işinize yarayacaktır.