BURSA ULUDAĞ’ DA KAYAK YAPMAK

Türkiye’nin en bilinen ve tarihi en eski olan kayak merkezidir Uludağ kayak merkezi. Bursa’da bulunan Uludağ 2543 metre yüksekliğine sahiptir. Bursa merkezinin 36. Km’sindeki güneyinde bulunmaktadır. Yüksekliğinden dolayı kışın kayak sporuna ev sahipliği yaparken, diğer mevsimlerde de kampçılık, trekking vs. gibi bir çok aktiviteye de ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Marmara bölgesinde bulunan en yüksek dağdır. Doğal bitki örtüsü ve güzelliğinden dolayı milli park kategorisine alınmıştır.

Uludağ’da konaklama şekli iki bölgeden oluşmaktadır. 1.bölge ve 2. bölge olarak ayrılmaktadır. 1. Bölge konaklama bedelleri oldukça uygun olduğu için doluluk oranı yüzde yüz seviyelerindedir. Uludağ’da bulunan başlıca hotel isimleri ise Karinna Hotel, Ağaoğlu My Resort, baia hote ve beceren hotel gibi olmak üzere sıralanırken toplam 30 konaklama tesisi yer almaktadır.

Hotellerin yanı sıra günlük yaşam için gerekli olan ve şehir merkezinde yer alan tüm kategoriler Uludağ’ın zirvesinde de bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri, sağlık ocağı, spor salonları, barlar çeşitli restoranlar, kayak sporuna dair tüm malzemeler, kayak kursları, hocaları ve daha pek çok şey…

Kayak sporunu yapmak için 20 km uzunluğunda piste sahiptir. 13 farklı pist grubuna aittir. Pistin üzerini dolduran kar miktarı uygun doğa koşullarında 3 metreleri aşmaktadır. Pist üzerinde 8 telesiyej ve 7 telesiki olmak üzere toplam 15 mekanik tesis kuruludur. Kuzey ve alp disiplin kayakları, tur kayağı, snowboard ve Heliskiing gibi kayak modelleri içinde oldukça uygundur.

Uludağ’da kayak yapmak için en uygun tarihler 20 Aralık’ta başlayan ve 20 Mart’ta son bulan dönem aralığıdır.

Kayak yapmak için Uludağ’ı tercih etmeyi düşünen fakat Bursalı olmayan yerli ve yabancı turistlerin bu güzel mekâna ulaşabilmeleri gayet kolaydır. İki şekilde ulaşım mevcuttur.

Birincisi dört hattan oluşan teleferik hattı ile doğayı yukarıdan izleyerek zirveye ulaşma yoludur. Kayak takımı taşımasının yapılması yasak olduğu için” kayakla ilgili malzemeleri zaten zirveden tedarik edeceğim” diyenlere özel bir ulaşım sistemidir. Hatlardan hotellerin olduğu bölgeye (7 km’lik bir yol) minibüsler ile taşıma yapılmaktadır.

İkinci yol olan, özel araç veya otobüs, yada taksi yoluyla ulaşımda tercih edilebilir.. Çekirge’den dağ yoluna girilir ve yolculuk 1,5 saat sonunda tamamlanır. Yolculuk esnasında takoz, lastik zinciri ve çekme halatı gibi ekipman ve malzemeler hazır bulundurulmalıdır. Yoksa da yol üzerindeki firmalardan temin edilmelidir.

Artık zirveye varıldığına göre sıra beyaz cennet olan Uludağ’ın zirvesinde      Kayak,Eldiven,Kask,Gözlük,Rahat ve sıcak tutabilecek kıyafetlerin ve dizliğin  temin edilmesinden hemen sonra, kasları ısıtacak, egzersiz hareketlerini de yaparak, geriye kayak yapmanın tadını çıkarmak kalıyor.Dikkat edilmesi gereken başkalarına zarar verecek hareketlerden kaçınmak ve pistlerde yer alan uyarı ve ikaz işaretlerine uyara kaymak olacaktır.

Kayağın dışında Uludağ’da yapabileceğiniz diğer kar aktiviteleri ise Telemark, Monoski, Snowboard, Carving, Kar Bisikleti, Kızak, Free Style, Boardercross, Half Pipe ve Kar Raftingi gibi eğlenceli sporlar olmaktadır.