Eğitilebilir Hayvanlar Neler Yapabilir

Eğitilebilir Hayvanlar Neler Yapabilir

Çoğunlukla evcil olmakla beraber hayvanlar eğitilebilirler. Evcil hayvan eğitimi dendiğinde ilk aklımıza gelen kediler ve köpeklerdir. Tuvalet eğitimi ve komut eğitimleri bunların başında gelmektedir. Hayvan sahipleri genelde ödüllendirme yöntemine başvururlar. Bir işi sürekli tekrarlayarak, doğru yaptığında ödüllendirmek yoluyla hayvanlarını eğitebilirler. Eğitimler hayvanın zekâsına doğru orantılı olarak başarılı olur veya olmazlar. Âmâ şu söylenebilir ki biraz sabır ve sevgi ile tüm evcil hayvanlarınızı isteğiniz yönünde eğitebilirsiniz.

Peki, profesyoneller tarafından eğitilen eğitilebilir hayvanlar neler yapabilir?

 Bedensel engelliler için yardım köpekleri

Herhangi bir bedensel engeli olan insanlar hayvan dostlarının yardımı ile daha kolay bir yaşam sürebilirler. Eğitilebilir Hayvanlar Neler YapabilirGünümüzde bu amaçla profesyonel köpek eğitimleri yapılmaktadır. Bu eğitim için sakin ve yumuşak huylu köpek cinsleri seçilmektedir. Buna örnek vermek gerekirse Labrador Retriever ve Golden Retriever önde gelenleridir. Köpek henüz yavruyken eğitimini vereceği ailenin yanına yerleştirilir. Aile bu işi profesyonel olarak yapmakta ve köpeğe bedensel engeli olan birinin işine yarayabilecek yaklaşık 50 komut öğretebilmektedir. Bir nesnenin getirilmesi veya devrilen bir eşyanın kaldırılması yönünde eğitimler verilebilir.

 Kılavuz Köpekler

Bu eğitim için itaat etme ve öğrenme kabiliyeti yüksek köpekler seçilirler. Daha çok Alman Çoban Köpeği ve Retriever cinsi köpekler kullanılır. Bu eğitimi almış köpekler daha çok görme engeli olan insanlar tarafından sahiplenilirler. Komut ile bir eşyayı bulup getirme, gerekirse kıpırdamadan uzun süre durabilme gibi özellikleri vardır. Sahiplerinin gözleri olurlar ve ona yol gösterirler.

 Duyma engelliler için köpekler

Yukarıdaki gibi sakin ve öğrenme kabiliyeti yüksek köpek cinsleri bu iş için uygundur. Bu eğitim diğerlerine nazaran daha fazla,2yıl gibi bir sürede tamamlanır. Sesli komut haricinde el kol hareketlerine duyarlı olurlar ve bu yolla sahibinin isteğini anlayabilir ve yerine getirebilirler.