ELAZIĞ- HAZARBABA’DA KAYAK KEYFİ

Hazarbaba Kayak Merkezi Elazığ’a bağlı olan Sivrice ilçesinde bulunan Hazarbaba Dağı’nın üzerinde kurulmuş olan bir tesistir. Hazarbaba Kayak Merkezi’nin şehir merkezine olan uzaklığı 30 kmdir. Sivrice ilçe merkezinin kayak merkezine olan uzaklığı ise sadece 6 km dir. Yani ilçeden kayak pistine gitmeniz sadece 5 dakikadır. Yol sürekli açık olup ulaşımı aksatacak bir durum ömeydana gelmemektedir.

Hazarbaba Dağı’nın zirve yüksekliği 2347 metre rakımına sahiptir. Normal kış mevsimi yaşandığı şatlarda dağ üzerinde bulunan kar seviyesi 2 metre ile 3 metre arasında değişmektedir.

Hazarbaba Kayak Merkezi’nde kayak yapmak için en uygun sezon aralığı Aralık ile Mart ayı dönemini kapsayan periyottur. Bu tarihler arasında Hazarbaba’ya çıkarak soğuk kar içerisinde saklı olan o muhteşem ve çok sıcak kayak sporunun tadını çıkartabilirsiniz.

Hazarbaba, kayak sporu için tesise gelecek olan tüm profesyonel ve acemi kayakçıların her birini düşünerek kayma derecesine uygun olarak çeşitli pistler düzenlemişlerdir. Acemi düzey, Orta düzey ve zor düzeylerden oluşan 3 farklı pist durumu bulunmaktadır.

Hazarbaba Kayak Merkezi’nde bulunan pistlerin durumu ise oldukça müsait ve 1500 metre yükseklilğinde bulunmaktadırlar. Kayak merkezi içerisinde Horizantal olarak 8 kayak pisti bulunmaktadır ve kayak pistlerinin uzunlukları ise 3 metreden oluşmaktadır. Pistlerin önemli bir özelliği zor ve profesyonel inişler isteyen kısımlardan oluşmasıdır. Bu yüzden bu özelliğe sahip olan pistler profesyonel kayak sporcuların sıklıkla tercih ettikleri pistlerin arasında bulunmaktadır.

 

Hazarbaba Kayak Merkezi’nde bulunan telesiyej bir adettir ve bu telesiyejin kişi taşıma kapasitesi 100’ e kadar çıkabilmektedir.

Konaklama imkânı olarak her türlü imkânı sunan, İl özel idareye ait bir tesis ve Valiliğe ait Kayak Evi merkezde bulunmaktadır. Kayak sporunun dışındada da bu tesilerin olanakları sayesinde birçok aktiviteye katılabilirsiniz. İlçe merkezine 5 dakika uzaklıkta bulunduğu için konaklama ilçe veya il merkezinde de sağlanmaktadır. Birde kayak merkezine 6 km uzaklığında ve Hazar Gölü’nün dibinde yer alan 100 yatak kapasitesine sahip Mavigöl ve 150 yatak imkânı olan Turpol otellerinde kalmanız mümkündür.

Hazarbaba Kayak Merkezi’ne nasıl gidebilir, bu çok kolay Elazığ havalimanından 27 km uzaklığa sahiptir. Buradan taksiler vasıtasıyla 20 dakikalık bir sürecin ardından kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Malatya’dan 100 km ve Diyarbakır’dan ise 110 km’lik bir uzaklığa sahiptir

Hazarbaba Kayak Merkezi’nde, kayak malzemesi ve kayak dersi konusunda sizlere hizmet verebilen firma olanaklarıda mevcuttur.