ERZİNCAN-BOLKAR KAYAK MERKEZİ

Kar sporu kışın vaz geçilmez bir sporudur. Zirveden aşağıya süzülürken insanın içini bir adrenalin duygusu sarıverir. Kayak sporunu yapmak isteyenler için kayak merkezlerinde tüm imkânlar bulunmaktadır. Konaklamak isteyenlere oteller, pansiyonlar devlete ait konaklama evleri, dağ evleri gibi birçok alternatif sunulmaktadır.

Konaklamanın yanı sıra kayak pistlerinde ve alanlarında gerekli ulaşımı sağlayacak olan mekanik sistemler ve kayağın dışında farklı kış sporları için gereken tüm ekipmanlarıda aynı kayak merkezinde bulundurarak kayak severlerin memnun ayrılmalarını sağlamaktadırlar.

 

Bolkar Kayak Merkezi de bu kayak merkezlerinden biridir ve Doğu Anadolu Bölgemize bağlı olan Erzincan’ın Bolkar Dağları üzerine Kurulmuş olan bir tesistir. Tesisin şehir merkezine olan uzaklık mesafesi 40 kmdir. Tektonik bir dağ özelliğine sahiptir.3524 km yükseklik rakımına sahiptir.

Kış mevsiminde bol karyağışına maruz kalan bir kayak merkezidir. Bu nedenle kar kalınlığı ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bolkar Kayak Merkezi’nde devam edilebilen kayak sezonu birçok kayak merkezlerindeki dönemle aynı olan, Aralık ayı ile Nisan arasında bulunan dönemdir.

Bolkar Kayak Merkezi’nde Aralık ile Nisan dönemlerindeki kar kalınlığı 60 cm ile 100 cm dolaylarında bulunmaktadır.

Vipera bulgardaghica adınaki en zehirli yılan türü Dünya’da sadece bu dağ içerisinde yaşamaktadır. Bolkar Kayak Merkezi’nde mekanik tesisler olarak 1 adet teleski; 1050 metre uzunluğunda, ve1200 kişi kapasitesine sahip olan bunun yanında birde 300 metre uzunluğunda baby-lift mekanik tesisi bulunmaktadır. Ayrıca Pist hazırlanması için 1 adet kar üstü pist hazırlama aracıda mevcuttur.

Bolkar kayak Merkezi’nde bulanan pistler 1100 metre uzunluklarında olup, kayak sporuna gönül vertmiş olanlar için orta ve zor düzeyde olmak üzere her derce kayak yapılabilenler için oluşturulmuştur. Pistlerin genişlik mesafeleri 100 ila 200 metre dolaylarında olup, % 20 lik meyilden oluşmaktadır.

Bolkar Kayak Merkezi üzerinde sağlıkla ilgili problemler için başvurulmak üzere herhangi bir Hastane, sağlık ocağı, ambulans, helikopter vs. bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda şehir merkezinden hizmet alınabilmektedir.

Bolkar Kayak Merkezi’nde konaklamak için kullanabileceğiniz bir kayak evi bulunumaktadır. Buna alternatif olarak Şehir merkezindeki konaklama tesislerden birindende yararlanabilirsiniz.

Bolkar Kayak Merkezi’nde kayak sporunun tadını çıkartmak için ulaşım şekli, yolcu otobüsü sayesinde ve özel araçlarınız ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Yol sürekli açık tutulmaktadır.

Kayak merkezlerindeki tesislerden kayak malzemesi ve ekipmanı temin ederek, kayakla ilgili tüm dersleri de alabilirsiniz.