İnsanlar Hangi Aleti Daha Çok Kullanmaktadır?

İnsanlar Hangi Aleti Daha Çok Kullanmaktadır?

Kuşkusuz bilişim çağının en çok kullanılan aleti telefondur. Evde, işte, okulda bir an olsun elden düşmeyen bu alet, hayatımızın odak noktası haline gelmiştir. İletişim kurma gereksiniminden doğan bir icat olan telefonlar, hızla gelişmiş bugün cep telefonu olarak adlandırılan küçük ama işlevi büyük araçlar olmuşlardır. İletişim kurmanın yanında mesajlaşma, araştırma, eğlence, oyun için de kullanılan telefonlar günlük hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu aletler sosyal medyaya, sanal oyunlara, sanal gazetelere ve pek çok farklı sanal seçeneğe yer verdiği için bireylere kişiselleştirme imkanı sunmakta ve bu özelliği onu daha çekici kılmaktadır.

İnsanlar Hangi Aleti Daha Çok Kullanmaktadır?

İnsanlar Hangi Aleti Daha Çok Kullanmaktadır?

İş adamlarına ofis dışında çalışmalarını sürdürme, ev hanımlarının çok çeşitli yemek tariflerine ve pratik bilgilere ulaşma, öğrencilere hızlı ve güncel bilgiye ulaşma imkanı veren bu minik dikdörtgen, farklı tasarımlarıyla da göz kamaştırmaktadır. Artık işlevsellik yarışının görselliğe de yansıdığı telefon pazarında, üretici firmaların her geçen gün bir yenisini daha piyasaya sürdüğü bu aletler günden güne daha da gelişmeye devam ediyor.

Daha birkaç yıl önce araştırma yapmak ve bilgi edinmek için bilgisayarlara, fotoğraf çekmek için fotoğraf makinelerine, müzik dinlemek için MP3 çalarlara ihtiyaç duyulurken; bugün bu gelişmiş alet sayesinde tek bir aletle bütün bu işleri gerçekleştirmek mümkün. Tüm bu işlevselliğinin ve faydalarının yanı sıra telefon artık günlük hayatta öyle bir yere oturmuş durumda ki pek çok insan yemek yerken, çalışırken ve hatta tuvaletteyken bile bu aletten ayrılamaz hale gelmiştir.

Her an ulaşılabilir ve çevrimiçi olma gereksinimi insanların temel ihtiyacı haline gelmiştir. Her geçen gün daha fazla insan fiili sosyallik yerine sanal ortamda sosyalleşmeyi tercih eder olmuştur. Gündelik hayatını tatmin edici bulmayan insanlar sanal gerçekliklerini yaratarak bu dünyada mutluluk aramaktadır. Bu durumun ise uzun vadede toplumsal sorunları beraberinde getirmesi ihtimal dahilindedir. 21. yüzyılın kuşkusuz en çok kullanılan aletinin faydaları su götürmez gerçek olmakla birlikte gerek bireye gerekse topluma geri dönüşleri sorgulanmaya açıktır.