İnsanların Dalga Geçmesinden Neden Korkulur?

Diğer insanlar bize nasıl bakar? Başkaları nasıl düşünür? Bu sorular günümüzde fazlası ile sorulur hale gelmiştir. Aslında kişinin küçük yaşta yaşamış olduğu korkular insanları etkilemektedir. Sadece etrafındaki kişilerle konuşan çocuklar büyüdükleri zaman diğer insanlarla iletişim kurarken zorlanmakta ve çekingen bir durum yaşamaktadır. Bazı insanlar ise aile tarafından fazlasıyla rahat bırakılarak yetiştirildiği için doğru olmayan yönelimler ile insanlara davranmaktadır.

Başkalarının yaptığı bir hata ile dalga geçmek onlara mutluluk vermektedir. Psikoloji uzmanlarının da değindiği konular arasında yer alan utangaçlık ve özgüven tezatlığı her geçen gün daha önemli bir konu haline gelmektedir. Çocuk gelişim uzmanları anne ve babaları uyararak ailelerin çocukları ile daha çok ilgili olmaları gerektiğinden bahsetmektedir.

Çocukluk Travmalarının Etkileri

Çocukluk yaşlarda yaşanılan korkuların üzerine gidememek, onlarla baş etmeyi öğrenememek ileri ki yaşlarda daha çekimser hale gelerek kişilerde ruhsal bir problem haline gelmektedir. Bu durum girişimcilik faktörünü azaltarak onlara zarar vermektedir. İleri ki yaşlarda yeni bir durumu iyi analiz edememek, sürekli diğer insanların görüşleriyle hareket etmenin altında çocuk yaşlarda yaşanılan korkular bulunmaktadır.

Başarısızlık Korkusu

Birçok insanın geçmişinde yaşadığı başarısızlıklarda dolayı diğer insanlar tarafından dalga geçilmesi duygusal olarak bireyleri yıpratmak da ve onları daha tedirgin davranışlar sergilemeye yöneltmektedir. Okul çağlarında derslerde başarısız olmak, iş hayatında belli seviyeye gelememek veya evlenme çağında iletişimsizlik ile başarısız olarak yaşam eşini bulamamak kişileri başarısızlık korkusuna çeken sebepler arasındadır.

Problemlerimi Nasıl Aşabilirim?

Birçok psikolog, doktorlar, çocuk gelişim uzmanları aileleri ve bireyleri bu konuda tedavi etmekte ve eğitmektedir. İleri derecede psikolojik rahatsızlık yaşayan insanların uzman kişiler gözetiminde tedavi edilmesi gerekmektedir. Yakın dostluklar, arkadaşlıklar kurmak ve daha sosyal bir hayata sahip olmak kişileri her zaman pozitif bir bakış açısına yönelterek korkularını yenmesini sağlayacaktır. İletişim her zaman etkili bir yöntemdir.