İnternet Üzerinden Hangi Siteler Kullanımını Artırmıştır ?

İnternet Üzerinden Hangi Siteler Kullanımını Artırmıştır ?

İnternetin çıkış tarihinden beri açılan web siteleri gittikçe artmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre her beş saniyede 47 yeni internet sitesi açılmaktadır. Oldukça fazla çeşidi olan internet sitelerini başlıca sıralarsak; arama motoru siteleri, devlet siteleri, e-ticaret siteleri, blog siteleri, forum siteleri, haber siteleri ve kişisel siteler gibi liste uzayıp gitmektedir.

Her çeşit sitenin kendine yönelik kullanım amaçları vardır. Dolayısıyla ayrı hedef kitleleri olduğu gibi ortak hedef kitleleri olan siteler de vardır. Bir haber sitesi ortak hedef kitle olarak baz alınabilir. Kişisel siteler ise ayrı, kendine özgü hedef kitlesi olan platformlardır.

 Liste Başı Siteler

İnternet üzerinden hangi siteler kullanımını artırmıştır? Günümüzde insanların ihtiyaçlarına göre vakit İnternet Üzerinden Hangi Siteler Kullanımını Artırmıştır ?geçirdikleri web siteleri farklılık göstermektedir. Bunlar arasında ortak hedef kitlesine sahip internet siteleri listenin başlarında birbiri arasında değişkenlik göstermektedirler.

Alexa, ABD merkezli ve amazon.com tarafından yönetilen web sitelerinin trafikleriyle ilgili bilgi veren bir şirkettir. Bu firmanın istatistiklerine baktığımız zaman bugün ilk 3 sırada Google, Youtube ve Facebook yer almaktadır. Birinci sırada arama motoru yerini almıştır. Bunun sebebi ise insanlar her hangi bir konu hakkında bilgi almak için yönlendirilmelerini istedikleri için günümüzdeki en yaygın arama motoru olan Google’ı kullanmaktadırlar.

Diğer internet sitelerine baktığımız zaman Youtube bugün en çok kullanılan video izleme sitesidir. Dolayısıyla Google arama motorunda bir bilgiyi araştırırken de video linkleri olarak ilk Youtube sitesinin linkleri çıkmaktadır. Facebook ise insanların kendine özel ve sosyal hayatın akışı içerisinde sürüklenen, günümüzde çoğu insanın etkileşim içerisinde olduğu başlıca platformlardan bir tanesidir. Mobil uygulaması sebebiyle de insanlar her zaman interaktif bir şekilde bu platformu kullanmaktadır.

Facebook İstatistikleri

Dünyaca ünlü Brandwatch firmasının 2016 yılı verilerine baktığımız zaman her gün 500.000 yeni kullanıcı Facebook’a üye olmaktadır. Her saniye 6 yeni profil güncellenir ve eklenir. 81 milyon civarında sahte hesap bulunmaktadır. Aktif küçük işletme sayfaları ise ortalama 40 milyon civarındadır. Aylık 1.65 milyar aktif kullanıcısı bulunmakla beraber bunun 823 milyonu yalnızca mobil kullanıcılardır. Facebook beşinci en büyük dünya kamu şirketi konumundadır.

Tüm bu bilgiler ışığında insanların kendilerini kolayca ifade edebildikleri ve istedikleri bilgileri ararken kullandıkları internet siteleri kullanımı arttırmıştır ve arttırmaya da devam edecektir.

1 yorum

  1. sosyal medya sitelerinin çivisi çıktı denilebilir insanlar zenginleştikçe çoğu eticaret siteside birçok ürün satışı online pazarda ilerleme kat etmiştir.

Yorumlar kapatıldı.