İran’da Genç Olmak

Yasaklar her zaman ilgi çekici olmuştur, özellikle de genç kuşaklar için. Yasakları düzenleyen anayasa her ülkeye göre değişiklik gösterir, ahlaki ve cezai bakımdan.

iranda-genc-olmak

İran bir yasaklar ülkesidir. Devrim öncesi İran; eğlence kültürünün en canlı örneği idi, fakat devrimden sonra tüm özgürlüklere el kondu. Halk savaşın etkilerini üzerinden atmaya çalışırken,bir de devrimin getirdiği yasaklarla boğuşuyordu. Tam bir bocalama dönemiydi.Aradan 27 yıl geçmesine rağmen, yasaklara tepki, sonucu ne olursa olsun devam etmektedir. Gençler evlerde düzenledikleri partilerde doyasıya eğleniyorlar. Alkol ve uyuşturucu alıyorlar. Genç kızlar bikinileriyle dans ediyorlar. Peki yakalanırlarsa cezalarının idamla sonuçlanacağını biliyor musunuz? Korkmuyorlar mı? Elbette korkuyorlar fakat yasakların özellikle gençler için ne kadar özendirici olduğunun hepimiz farkındayız. Cezalar, onları engellemiyor aksine daha da hırslandırıyor ve yabancı madde bağımlılığı günden güne artıyor. Uyuşmak ve unutmak istiyorlar.

iranda genc olmak

Genç olmak özgürlük demektir. İslami yasaklara göre yönetilen İran’da genç olmak ise özgürlüğün kıyısından bile geçmemektedir. Genç beyinler akıllarına takılan her konuyu rahatça tartışabilmelidir. Belki o zaman merak edilenler, sadece konuşarak ve tartışarak cezbediciliğini kaybedebilir, denemeye bile gerek kalmadan.