İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

Beklenen an geldi, büyük gün! İş görüşmesine çağrıldınız. İş tanımında “dış görünümüne özen gösteren, prezantabl” yazmayan bir pozisyon neredeyse yok gibi. O zaman nasıl “prezantabl” görüneceğimize bir göz atalım. Ama öncesinde bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmeyenler için kısaca bir açıklama yapmak isteriz. Türk Dil Kurumu şöyle tanımlamış: “Sunulabilir durumda olan, derli toplu, düzenli, olumlu özellikleri bir arada bulunduran.” Bazı yerlerde “eli yüzü düzgün, gösterişli” gibi anlamlar da karşımıza çıkabiliyor.

is-gorusmesinde-nasil-gorunmeliBaşvurduğunuz firmanın karakterini ve duruşunu araştırmanız size nasıl giyinmeniz gerektiğiyle ilgili önemli ipuçları verecektir. Çünkü her firma resmi giyinmeyi gerektirmeyebilir. Ancak ne olursa olsun iş görüşmesi sırasında dikkatli olmak gerek, marjinal ve havalı tarzınızdan bugünlük ödün vermelisiniz. Tabii tarzınızdan büsbütün farklı giyinmeniz de gerekmez. Orta yolu bulmalısınız.

Kıyafet, bayanlar için saç ve makyaj, erkekler için yine saç ve sakal sade olmalıdır. Risk almaya gerek yok. İşe başladıktan sonra çalıştığınız yerin sınırlarını zorlamadan kendinize daha uygun kıyafet ve tarzı şekillendirmeniz mantıklı olacaktır. Belki de her şeyden önemlisi temiz olmanızdır. Kıyafetiniz, elleriniz ve tırnaklarınız, kokunuz, nefesiniz, dişleriniz… En önemlileri bunlar.

Sade ve temiz kıyafetinizi tamamlayacak uyumlu ve yine temiz ayakkabılar giymeye de dikkat etmelisiniz. Görüşmeye girmeden önce mutlaka ayakkabılarınızı ve paçalarınızı tozlanmışlar mı ya da çamurlanmışlar mı diye kontrol edin. Yanınızda ıslak mendil bulundurun ki yolda kirlenen ayakkabılarınızı temizleme imkânınız olsun.