İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

İş görüşmesinde olumlu etki bırakabilmek için özen göstermemiz gereken şeylerden birisi de giyimimizdir. Her kurumun işyerinde giyilecek kıyafetlerle ilgili tercihleri farklılık gösterebilir. Ancak görüşmeye giderken ne giymemiz gerektiği aşağı yukarı bellidir.

Kadınlar nasıl giyinmeyi tercih etmeli?

Resmiyetin ön planda olduğu bir yerle görüşmeye gidiyorsanız etek-ceket ya da pantolon-ceket kombinlerinizi denemeye başlayabilirsiniz. Beyaz gömlek her zaman en şık ve karşınızdakine güven verici özelliğiyle en gözde seçimdir. Ancak gömleğinizde başka açık renkleri de tercih edebilirsiniz. Koyu renkli bir takımın içinde resmi görüntünüzü iyice vurgulayabilirsiniz. Hafif topuklu, hafif makyajlı ve sade bir saç modeliyle görüntünüz olumlu etki bırakacaktır. Abartılı kocaman çantalardan da uzak durmanızı öneririz.

Reklam ajansı gibi daha serbest giyinebileceğiniz yerlere bu derece resmi giyinerek gitmeniz tuhaf olabilir. Bu tür yerlerde görüşmeye giderken kot-ceket kombinlerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Hatta koyu renklere de yönelmenize gerek yok. Daha serbestsiniz diye abartılı ya da büyük taşlı takılara eliniz gitmesin. Unutmayın, bugün sadelikten yanayız.

Erkekler nasıl giyinmeyi tercih etmeli?

Erkekler de resmi firmalara koyu renkli takımlarla gidebilirler. Eğer çizgili bir takım tercih etmişseniz gömleğiniz ve kravatınız mutlaka düz renk olmalıdır. Ayakkabılarınızın çok parlayan derilerden olmamasına da özen gösterin. Daha az resmi giyinmenizi gerektiren yerlere koyu renk kanvas bir pantolonla gidebilirsiniz. Saç ve sakalınızın da ölçülü olmasına özen göstermelisiniz.