İZMİR-BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ

Kayak merkezleri içerisinde Ege’de yer alan kayak merkezi Ege’nin incisi olarak anılan İzmir’de yer almaktadır. Bu güzel ilde yaz aylarında plajlar tercih edilirken kış aylarında da Ödemiş ilçesine bağlı olan ve Bozdağı adlı köyde bulunan Bozdağ Kayak Merkezi’nde kayak sporu büyük ilgi görmektedir.

Kar kalınlığı 80 cm ila 120 cm dolaylarında gerçekleşmektedir. Kayak merkezinin pist alanları, Bozdağın; 1528 metre ila 2157 metre aralıklarında değişmektedir.

Bozdağ Kayak Merkezi’nin pistinde 2 adet teleski ve 1 adet de telesiyej hizmet vermektedir.

Hafta sonlarında günü birlik misafirlerin yoğun olduğu dağda gece partileri, şark köşeleri, şömineli eğlence mekanları ile eğlence tavan yapmaktadır.

Gündüz zamanlarında genellikle çevre gezilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Konaklamanız için kayak merkezinde bulunan oteller ise; Prenses Otel, Gölcük Motel gibi başlıca oteller olurken bunların yanında alternatif olarak başka şirin konakalama  yerleride mevcuttur.

Şehir merkazinden kayak merkezinin uzaklığı 110 km civarındadır. Torbalı ilçesinden  150 km, Salihli ilçesinden ulaşım  ise 130 km uzaklığındadır.

Şehir merkezinden, Bozdağ Kayak Merkezi’ne özel aracınız ile veya merkezden sürekli zirveye kalkan otobüs, münibüs veya taksi yardımıyla kolaylıkla çıkabilirsiniz.

İzmir ve çevre illerden gelen kayak severlerin yanı sıra yabancı turistlerinde tercih etmiş oldukları kayak merkezidir. Her dönem kar yağışı alır fakat kar yoğunluğunun az olduğu bir dağdır. Bozdağ kayak merkezi olarak coğrafi açıdan oldukça zengin bir dağdır. Orman bitkisinin yanı sıra, doğal güzellik ve mesire alanları ile kaplıdır. Bu nedenle kayak sporunun yanı sıra bu yönüylüde turistik bir bölge olarak yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Ege bölgesinde bulunan Bozdağ kayak Merkezi, bu bölgede Uludağ gibi rağbet görmektedir.

Yaz ve kış turizme uygundur.

3 adet kayak pisti bulunmakatadır. Kayak için hem profesyonel sporculara hemde hobi olarak kaymak isteyenlerin uğrak yeridir.

1998 yılında faaliyete açılmıştır.

Tesiste konaklamak için oteller, kafeteryalar ve restorantlar yer almaktadır.

Merkezden zirveye günü birlik turlar düzenlenmektedir. Grup turarı için çok avanatjlı tarifeler uygulanmaktadır.

Her yıl Bozdağ Kayak Merkezi’nde Şubat ayı içerisinde Dağcılık kulüb üyelerince Dağcılık Şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlik zamanlarında kamp kurmak ve zirve yürüyüş etkinlikleri yer almakatdır. Ayrıca yamaç paraşütüne uygun olan yapısı sayesinde bahar ve yaz dönemlerinde Yamaç paraşütçüleri bölgeye gelerek bu sporu yapmaktadırlar.