Kağıt Paranın Yerine Geçebilir mi?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkeze bağlı olmayan, resmi bir kurumla ilişiği olmayan, ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen dijital paradır. Bitcoin, dünyada bir resmi kuruluşa bağlı olmayan, ancak bütün ülkelerce kabul görmüş ilk dijital para olma özelliğine sahiptir. Kısaltması BTC’dir. Bitcoin, bir sanal paradır ve işlemleri sanal cüzdanalar ile yapılmaktadır. Paranın kullanımında ve transferinde herhangi bir aracı kurum olmadığından çok az masrafla istenilen işlemler gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin sanal paranın bir zaman sonra kâğıt paranın yerine geçebileceği kabul görmekte.  Ancak, birçok bilirkişiye göre de yakın zamanda böyle bir şey mümkün olmayacaktır.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Üretim için, ücretsiz Bitcoin madenci uygulamasını bilgisayara indirip kurmak gerekiyor. Sonrasında satın alınan Bitcoin ile server, bitcoin başına iş yapacak bir blok üretiyor. Üretilen blokların yapacağı iş parçacığı server tarafından belirleniyor. Bitcoin sistemin üzerine kurulduğu algoritma sisteminde hiçbir zaman amaç dışı bitcoin üretilmez. Sistemin dizaynını sağlayan algoritma son derece güvenli ve karmaşıktır. Her kişinin çözebileceği algoritmik bir yapı değildir.

Sanal Hesap Cüzdanını Nasıl Oluştururum?
Bitcoin sanal para kullanan bireyler, dijital cüzdan oluşturmak durumundadır. Cüzdan oluşturmak son derece basit bir işlemdir. İnternete bağlı mobil cihaz veya bilgisayar ile hesap açma işlemini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sanal cüzdanınız oluştuktan sonra, bir başka kişiye yaptığınız transferlerde elektronik imzanız istenir ve sonrasında sistemdeki bir madenci tarafından işleminiz onaylanır. Yapılan bu transfer işleminde bankacılık işlemlerindekinde çok az bir masrafa ödersiniz. Zaten Bitcoin’i değerli kılan etmenlerden bir tanesi de budur.
Bitcoin Yazılımını İncelemek Mümkün mü?
Açık kaynak kod ile yazılmış olan kodları her kullanıcının indirip incelemesi mümkün kılınmıştır.

Bitcoin Sisteminin Güvenlik Sorunu Var mı?
Bitcoin belli başlı protokollere sahip bir sistem üzerine kurulmuştur. Bu protokollere bağlı olarak yapılan her işlem şifrelenir. İşlem kayıt hafızası son derece sağlam bir sistemdir. Cüzdan şifrenizi çaldırmanız ve bilgisayarınız kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesi durumu dışında sistemin herhangi bir güvenlik sorunu bulunmamaktadır.