KARTALKAYA KAYAK MERKEZi

Kışın aylarının en popüler sporu olan, kayak sporunu parofesyonel anlamda yapanların yanında, sadece keyif olarak yapanların sayısı oldukça çoğunluktadır. Günden güne artan kayak sporuna olan ilgi kayak merkezlerindeki yaşamı oldukça hareketlendirmektedir. Kişiler kayma zevkine varmak ve şehir hayatından bir iki günlüğüne de olsa uzaklaşmak için bulundukları yere en yakın olan kayak merkezlerine akın etmektedirler. İstanbul’a en yakın olan kayak merkezi Köroğlu Dağları’nda kurulmuş olan Kartalkaya Kayak Merkezi’dir.

Bolu da yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi Uludağ’dan sonra en popüler olan kayak merkezidir. Şehir merkezinin 54 km uzaklığında ve güneydoğusunda yer almaktadır. Merkezden Kartalkaya Kayak Merkezi’ne ulaşım 45 dak. gibi ortalama bir zamanda dilimini bulmaktadır. Dağın zeminden zirveye olan yükseklik mesafesi 2200 metredir.

Aralık ayı ile Mayıs ayının başına kadar kayak yapılabilmektedir. Yağan kar oranının mesafesi 3 metre dolaylarına kadar çıkmaktadır.

Konaklama açısından çeşitli otel tesisleri yer almaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde konaklamak için Grand Kartal Otel, Kartal Otel, Dorukkaya Otel ve Golden Key Kartalkaya gibi hotelleri tercih edilebilir.

Otellerin yanı sıra gündüz kayak severlere hitap eden kayak pistinin dışında, geceleride merkezi oldukça cazip hale getiren birçok aktivite ve eğlence mekânları bulunmaktadır. Bu mekânların başında; Alışveriş merkezleri, spor salonları, dikolar, barlar ve restorantlar gibi birçok farklı mekân zaman geçirmek için kartalkaya kayak merkezinin zirvesinde kurulmuştur.

Kartal kaya kayak merkezindeki kayak severlere oldukça eğlenceli zaman geçirtmek için gün içerisinde birçok yarışma ve aktiviteler düzenlenmektedir. Kayak sporunu dahada eğlenceli hale getirmek ve müşteri memnuniyeti için; İniş Yarışması, Slalom Yarışması, Büyük Slalom Yarışması, Parelel Yarışma ve Kuzey Disiplini Yarışmaları gibi çeşitli yarışma ve aktiviteleri düzenlenmektedir.

Dağın zirvesinden şehir merkezine ulaşım her an otobüs ve minibüsler sayesinde kolaylıkla sağlanmaktadır. Teleferik veya Telesiyej bulunmamaktadır. Fakat Kartalkaya kayak merkezindeTeleski kullanımı sabah 08.30’dan,akşam 16..30 saatlerine kadar kullanılmaktadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi pisti, kış aylarında kayak, kızak ve Snowboard gibi imkanları sunabilen bir pisttir.

Kartalkaya Kayak Merkezi Snowboard açısından Türkiye’nin en önemli merkezlerinin başını çekmektedir.

Kış aylarında yurt içinde ve yurtdışında uygun kayak merkezlerinde kayak olipiyatlarıda yapılmaktadır. Dünyaca ünlü kayak sporcuları ise Shannon Dunn, Shaun White, Todd Richards,  Lindsay Vonn,  Jonny Moseley, Julia Mancusco ve Yasemin Bilgen’dir.

Doğal bitki güzelliği sayesinde de oldukça ilgi gören bir dağdır. Köroğlu dağları çam ağaçlarıyla bezenmiş bitki örtüsünün yanı sıra eteklerinde birbirinden güzel yayları yer almaktadır. Dağ, ilkbahar ve yaz aylarında doğa yürüyüşü açısından eteklerinde yoğun misafir ağırlamaktadır.

Dağın merkezinde kayak severlerin kayak üzerine ihtiyaç duyacakları tüm ekipmanları satın alabilecekleri veya kiralama imkânı bulabilekleri bir çok firma bulunmaktadır. Kayak ve Snowboard dersleri almak isteyenlere özel hocalar eşliğinde kayak dersi hizmetide verilmektedir.

Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeTeleski kullanımı sabah 08.30’dan,akşam 16.30 saatlerine kadar çalışmaktadır.

Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Kartal kaya kayak merkezinde otellerdeki doluluk oaranı yüzde yüzü bulmaktadır.

1 yorum

  1. Kış aylarında istanbula en yaın kayak merkezi olan Kartal Kaya her zaman ulaşılabilir halde olduğu gibi fiyatları da cazip bir hale gelmektedir. Bu konu hakkında bir çok fikri olanları da buraya yazmalarını bekliyoruz.

Yorumlar kapatıldı.