KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Kartepe merkezinde kayak yapmak oldukça eğlenceli ve sağlıklı bir spordur. Kayak sporu her yaşta kolaylıkla öğrenilebilinen, ekonomik ve günü birlik gidilerek yapılabilen bir kış sporu dalıdır.

Kayak sporuna ait olan ekipmanların her geçen gün yenilenip gelişmesiyle beraber eskiye nazaran tehlike riskide azalmaktadır. Ayrıca kayak sporunun kişilere eğlencenin yanı sıra birçok fayda sağlamaktadır. Örneğin; koordinasyonu ve dengeyi geliştirir, kişilere çeviklik verir, kardiyovasküler gelişime katkı sağlar, aerobik kapasiteyi genişletir, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur, tüm vucut hareket etiği için vucudun tüm kaslarını geliştirir, özgüveni arttırır, motivasyon sağlar, mental gelişime katkı sağlar ve sosyalleşmeyede yardımcı olur.

Kayak sporuna başlamak için gerekli malzemeler nelerdir?

Kayak sporunu yapabilmek için bazı araç ve gereçlere ihtiyaç olmaktadır. Bunlar ise; en başta kayak, kask, eldiven, rahat hareket yapmayı sağlayan kıyafetler, gözlük, dizlik ve oldukça soğuk bir ortam olan kayak merkezinin zirvesinde sizi sıcak tutabilecek, giysiler olmalıdır.

Peki, Kartepe Kayak Merkezi’ne gitmeye karar verdik ve bu kayak merkezi hakkında hiçbir bilgi sahip değiliz o zaman hep beraber bu kayak merkezi hakkında bilgi edinelim ve dağa ulaşma aşamasında zaman kaybetmeden bir an önce kayak yapmaya başlayabilelim.

Kartepe Kayak Merkezi il olarak Kocaeli’ de bulunmaktadır. Şehrin Kartepe adında olan ilçesinde bulunmaktadır. Kartepe’nin Maşukiye beldesinden dağa çıkılabilir. Dağın yerden yüksekliği 1650 metredir. Marmara bölgesinin 3. Büyük dağıdır. İstanbul’ a en yakın olan kayak merkezidir. Sadece bir saatlik mesafe uzaklığındadır.

Kartepe kayak merkezinde kayak spronu en uygun zaman ise Aralık ayı ile Şubat ayının sonuna kadarki dönem olmaktadır. Dağda oluşan kar yağış yüksekliği 2 metreyi bulmaktadır.

Uludağdan sonra kayakseveri ağırlayan 2.kayak merkezi durumundadır.

Deniz manzarasına sahiptir dağın bitki örtüsü maki ve ormandır. Barındırdığı ağaç ve bitkiler fındık, kestane ve meşedir.

Dağ üzerinde bulunan Kuzu Yaylası sayesinde doğa yürüyüşü ve günü birlik yapılabilen yatılı turizmede ev sahipliği yapmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi’nin 4 lift ve 3 telesiyej olmak üzere toplam 7 mekanik ekipmanı bulunmaktadır.

Kartepe de konaklama imkânları mevcuttur. Merkez de kurulmuş olan otel tesisleri; The Greenpark,  Derbent Hotel ve Maşukiye Butik’ tir. Kartepe Kayak Merkezi’nde otellerin dışında çeşitli eğlence merkezleri, restorantlar ve birçok aktivite merkezine sahiptir.

Kayak yapmak için Kartepe’ye gitiniz ve kayak yapmaya dair ne bilginiz nede kayak için gerekli malzemelerden yoksa sakın üzülmeyin, burada kayağa dair size tüm ihtiyaçları sunacak olan, kayak malzemesi satan, kiralatan ve bakımlarını yapan firmalardan hizmet almanız mümkün. Ayrıca profesyonel kayak hocaları sayesinde kısa sürede iyi bir kayakçı olamnızda mümkündür.