Kayahan

Türk pop müziğinin mihenk taşlarından biri olan Kayahan Açar, 29 Mart 1949 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu ve gençliğini Başkent Ankara’da geçirdikten sonra İstanbul’a gelen ünlü sanatçı, sayısız şarkıya can verdiği gibi, aynı zamanda bu şarkıları besteleyip seslendirmiştir. Müzik kariyeri boyunca 3 adet 45lik, 1 adet longplay ve 11 adet kasete imza atmıştır.

”Geceler, Kar taneleri, Esmer Günler” gibi herkesin hayatında yer etmiş olan ve günümüzde bile dillerden dillere dolaşan şarkıların arkasında Kayahan’ın imzası bulunmaktadır.

3 Haziran 1991 tarihinde çıkartmış olduğu Yemin Ettim albümü ile satış rekorları kıran Kayahan, 1992 yılında da Odalarda Işıksızım albümünü çıkartmıştır. Bu şarkıları Tarkan’dan İbrahim Tatlıses’e sanat dünyasının birçok ünlüsü seslendirmiştir.

1993 yılında Son Şarkılarım, 1995 yılında Benim Penceremden adlı albümlere imza atan sanatçı, çıkarttığı her albümde mutlaka sevgi ile ilgili bir slogan ile albümünü sevenlerinin beğenisine sunuyordu.

1996 yılında çıkarttığı Canımın Yaprakları adlı albümünden bir sene sonra da Emrin olur adlı eserini hayranlarının beğenisine sunmuştur.

Beste üretmenin yanı sıra birçok sanatçıya da verdiği desteklerle müzik piyasasında Demet Sağıroğlu, İskender Paydaş gibi Türk Pop Müziği için şu anda çok önemli olan şahısların bugünlere gelmesinde yardımcı olmuştur.

1990 yılında ülkemizi temsil etmek için Eurovision yarışmasına katılan ve ülkemizi Gözlerinin hapsindeyim adlı şarkı ile temsil eden sanatçımızın bu şarkısı hala dillerden dillere dolaşmaktadır. Ünlü sanatçı ayrıca Geceler adlı eseriyle de 1986 yılında Altın Portakal ödülüne layık bulunmuştur.

1990 yılında maalesef kanser ile tanışan Kayahan, 2005 senesinde hastalığının yine nüksetmesine rağmen bu iki seferde de hastalığını yenmeyi başarmıştır. Fakat 2014 yılında kanserin geri gelmesi sonucunda 3 Nisan 2015 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

2 çocuğu bulunan Büyük Usta’nın eserlerinin ismileri hayatının büyük bir dönemini geçirdiği Balıkesir Gömeç’te oturduğu sitenin sokaklarında ölümsüzleşmiştir.

Sanatçımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.