Kenan Evren

17 Mayıs 1917 yılında Manisa’da dünyaya gözlerini açan Kenan Evren, Balkan göçmeni olan bir ailenin dördüncü ve sonuncu çocuğudur.  İlkokulu doğduğu ilçe olan Alaşehirde, ortaöğretimini ise Manisa’da, lise eğitimini ise İstanbul’da Maltepe Askeri Lisesinde alan Evren, 1938 yılında Kara Harp okulundan  topçu asteğmen olarak mezun olmuştur. 1939 yılında ise teğmenliğe yükselmiştir. 1942 yılında ise üsteğmenliğe terfi eden Evren, 1946 girdiği Kara Harp Akademisinden 1949 yılında Kurmay yüzbaşı olarak ayrılmıştır.

Kore Savaşında da Türk Tugayları arasında yer alan Kenan Evren, bu görevini tamamladıktan sonra askeriyenin çeşitli bölümlerinde yükselmeye devam etmiştir. 1 Mayıs 1977’de Kanlı Bir Mayıs’tan sonra dönemin Kara Kuvvetleri Komutanının Süleyman Demirel tarafından resen emekliye ayrılmasından sonra Kenan Evren için Genel Kurmay Başkanlığı yolu açılmış oldu. 6 Mart 1978 yılında da Evren bu emeline ulaşarak Genel Kurmay Başkanı olarak atandı. Kenan Evren’in günümüzde bile bu kadar çok adından bahsettirmesi ve unutulmamasının sebebi de bu döneme denk gelmektedir.

12 Eylül 1980 yılında yaptığı askeri darbe ile ülke yönetimine el koydu ve 1982 Anayasasına imzasını attı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı olan Evren 8 Kasım 1989 tarihine kadar bu görevini devam ettirdi. Görevini tamamladıktan sonra da Muğla Manisa’ya yerleşerek kendini resim yapmaya adadı.

9 Mayıs 2015 tarihinde de Ankara’da tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti.