Kırlangıç Kuyruk Kelebekleri

Kırlangıç Kuyruk Kelebekleri

Kırlangıç Kuyruk Kelebekleri 28 cm’den daha fazla kanat büyüklüğüne sahip olmaları ile dikkat çeker. Dünya’daki en iyi kelebek türlerinden biridir, 550’ye yakın tür sayısı bulunmaktadır. Adlarını, arda kanatlarında bulundurdukları kuyruklarından alırlar. Genellikle sadece iki renkten oluşurlar. Kırmızı mavi benekler, siyah-yeşil benekler, siyah-sarı benekler renk oluşumları ile gözlemlenirler. Büyük kümeler oluşturarak beslenme sağlarlar. Tırtıl yapısına sahip olanlar, tek başlarına da beslenebilir.

Kırlangıç Kuyruk Kelebeklerinin Beslenme Tarzı ve Yaşam Alanları

Çiçeklerden, gübrelerden, birçok bitki familyasının yapraklarından beslenerek hayatlarını devam ettirirler. Ilıman bölgelerde yaşam faaliyeti gösterir, bahçelerde, bataklıklarda, ormanlarda veya tropikal yağmur ormanlarında yaşarlar. İstisnai bazı türleri, sadece dağların zirvesinde görülmektedir. Genel olarak tüm Dünya’da yaşayabilen bu tür, Alaska bölgesinde dahi görülebilir. Kelebeklerin en gösterişli ailelerinden birine mensup olan bu türler, Endonezya ve Yeni Gine gibi tropikal alanlarda daha çok görülmektedir.

Kelebek türleri ile ilgilenen insanlar tarafından veya kelebek yetiştiriciliği üzerine kurulmuş çiftliklerde, bu kelebek türüne yüksek fiyatlar biçilmektedir. Akrobatik hareketleri ve hızlı uçma özellikleri ile kelebek türleri arasında dikkat çeken bu familya, farklı görünüş ve alışkanlıklara sahiptir. 3 alt türe sahip olmaktadır, Baronia türü bunlardan biridir. Sadece Güneş Meksika bölgesinde bulunur. Fiziksel özellikleri kendine özgü en geniş alt familyalardan biridir.

Kırlangıç Kuyruk Kelebekleri Yumurtaları

Kırlangıç Kuyruk KelebekleriYumurtaları, tırtıl tarafından yenebilen bir madde ile kaplıdır. Renkleri, uçuk yeşil ve yuvarlak görünümdedir. Yumurtalarını genellikle uzak bölgelere ve minik fidelerin üstüne bırakarak çoğalırlar. Çoğu türleri, yumurtaları birbirine uzak, ayrı ayrı bitkilerin üzerine bırakırlar. Kümeler halinde yumurtalama özelliği gösteren kelebek türleri arasında yer almaktadır. Türlerinin bazıları, kendi vücutlarında barındırdıkları salgılarla korunma gerçekleştirir. Yağmur ormanlarında ve yağmur ormanlarında bulunan ırmak kenarlarında, gruplar halinde sıkça görülürler.