Mangal Kültürü

Mangal, ısınmak ya da yemek pişirmek amacıyla içine köz konulan, teneke, bakır ya da pirinçten yapılmış, üstü açık ısıtma aracı olarak tanımlanmıştır. Bu tanıma bakıldığında mangalın ilk zamanlarda ısıtma aracı olarak kullanıldığı düşüncesi yaygındır. Mangal ismi Arapça kökenli menkal’den geldiği için, ilk olarak Araplar tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

mangal kulturu

Ortaçağda özelikle Anadolu’da yaygın olan mangal, konaklarda, saraylarda ve büyük ahşap odaları olan evlerde kullanılmıştır. 13. yy ‘da kuzey Suriye’de görülen mangal, günümüzde de Siirt mangallarıyla ün kazanmıştır. Tombaktan yapılmış, zengin süslemeye sahip tarihi mangallar Topkapı Sarayı’nda sergilenmektedir.

Mangalın tarihi ile ilgili bilgilendikten sonra biraz da mangal keyfine geçelim değil mi? Havalar ısınmaya başladığında sevdiklerinizle birlikte yapacağınız mangalın tadını en pahalı restoranda yiyeceğiniz yemek bile tutmaz. Tüm aile, eş, dost toplanıp lezzetli etler mangala dahil olunca, buram buram kokusu da etrafı sarınca tadından yemeye kıyamazsınız.

mangal-kulturu

Özellikle biz Türkler için mangal kültürü, mangal aşkı başkadır. Yazın her daim arabasında mangalıyla gezeni de vardır, mangal yellemekten eli su toplayanı da… Mangal, Türklerin en leziz tutkusudur. Muhteşem lezzetlerin ve keyifli bir günün üstüne, mangalınız sönmeden közde Türk kahvesi pişirmeyi unutmayın.