Müzeyyen Senar

Hayata gözlerini 1918 yılında Bursa ilinde açan Müzeyyen Senar’ın resmi kaynaklardan onaylanmasa da bebekliğinde evlatlık verildiği söylenmektedir. Müzik eğitimini Anadolu Musiki Cemiyetinde başlamış olan Cumhuriyet Divası,sahip olduğu sesin her yerde methedilmesinden dolayı ünü kulaktan kulağa yayılmış ve o devrin muzik üstatları tarafından eğitime alınmıştır.

Aldığı eğitimler sonrasında İstanbul Radyosunda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri yaptığı programlar sayesinde geniş kitlelere ulaşmıştır. Bu programı dinleyenler arasında bulunanlar arasında o dönemin en ciddi müzikhollerden birinin sahibi olan İbrahim Dervişzade’de vardır ve bu güçlü sesi hemen keşfeder ve gazinosunda yıldızlar programında sahneye çıkartır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de bu güçlü ses karşısında kayıtsız kalamaz ve kendisinin hayranı olur. Müzeyyen Senar’a verilen Cumhuriyet Divası lakabı Atatürk’ün kendisine olan ilgisi ve ulu önderimizin ricası ile özel meclislerde kendisinin huzurunda sahneye çıkmasından kaynaklanmaktadır.

1938 ile 1941 yılları arasında Ankara Radyosunda dinleyicileri ile bulusan Diva, Türkiye’nin en önemli gazinolarında da sahne almıştır. En son ise 1983 yılında Bebek Gazinosunda sahne alarak gazino hayatına son vermiştir.

1998 yılında Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel albümünü çıkartmak için Nilüfer’den Nükhet Duru’ya kadar birçok sanatçı ile bir araya geldi. 1998 yılında Devlet Sanatçı’sı ünvanına da sahip olan Müzeyyen Senar, 26 Eylül 2006 yılında geçirdiği enfarktüs sebebi ile uzun zaman tedavi görmüştür. Bu rahatsızlığı sonucunda sol tarafının felç olduğu söylenmektedir.

8 Şubat 2015 yılında 96 yaşında iken Cumhuriyetimizin Divası Müzeyyen Senar, tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.