Sinemanın Özellikleri

Sinema da özellikler bazen farklılık gösterebilir. Yönetmenden yönetmene ve çekildiği ülkeden ülkeye birçok farklı yönleri oluşabilir. Ama her ne kadar çekildiği yer, çeken yönetmen, kalite, çekilen kamerada değişiklikler olsa da bazı temel özellikleri vardır. Gelin bir göz atalım.

Sinemada karşımıza çıkacak dört temel özellik vardır. Bunlar; ışık, hareket, gerçeklik izlenimi ve birleştirme olarak tanımlayabiliriz.

IŞIK

Teknik temellerin en başında yer alır. Perdeye görüntü verilebilmesi için saydam bir filmden ışık geçirilmelidir. Işık geçirilmezse eğer perdeye hiç bir şey düşmez ve görüntü elde edemeyiz ve izlenecek bir şeyde ortaya çıkmaz doğal olarak. Peki, sadece ışık geçirmekle mi olur bu iş dersek cevabımız hayır olur elbette. Geçirdiğimiz ışığın hareketine de yön vermemiz gerekir. Yani kısaca tanımlarsak, gölgelerin kullanış biçimi ve şiddetiyle perdede değişik şekiller, hareketler, yansımalar ile birlikte istediğimiz etkiyi ve anlamı oluşturabiliriz.

HAREKET

Bildiğimiz gibi sinemadan ayrı bazı grafik sanatları vardır. İşte bu hareket özelliği ile sinemayı diğer grafik sanatlarından kolayca ayırabiliriz. Belirlenen bir zaman içinde hikâye anlatmak, gerilim, aksiyon, macera, komedi ve bu tarzda dönüşümleri elde edebilmek için harekete ihtiyacımız vardır.

GERÇEKLİK İZLENİMİ

Şimdi bir sinema çekim sahnesini hayal edelim çekim sırasında oyuncular kendi vücutları, sesleri ve mimikleri ile çekim yapmaktadırlar. Tabi, bazen dublör kullanmak gerekiyor bu kısmı ö yüzden es geçiyorum. Konumuza dönecek olursak kendi beden dilini ve sesini kullanması bize gerçeklik izlenimini en kısa yoldan tarif eder. İzlerken duygulandığınız bir sahne düşünün, oyuncu kendi duygusunu katmıştır hatta belki o anı yaşamıştır çekim sırasında. Bu da gerçek olayları bize yansıttığını ve gerçeklikten kopmadığını gösterir. Bazen ekran başında gülmemiz, ağlamamız ve film sırasında kendimizde sanki onların yanındaymışız gibi keşke böyle yapsaydı veya nasıl fark edemedi tuzağı der gibi oluyoruz. Gerçeklik izlenimi işte tam anlamı ile bu demektir.

BİRLEŞTİRME

Adından da anlaşıldığı üzere sinemanın bazı faktörlerinin birleştirilmesidir. Bu ne demek oluyor derseniz şöyle kısa bir örnekle açıklayayım. Bir sinema filmi çekilirken yer, zaman, mekân ve kişiler bazen değişiklik gösterebiliyor. Bir hayat hikâyesini ele aldığımız zaman birçok kişi ve mekânla karşılaşabiliriz. İşte bu zaman ve mekânların birleştirilmesi ve bir bütün haline getirilmesine birleştirme diyoruz. Bu öğe filme değişik anlamlar katarak öyküleme olanağı sağlar ve mekânın her yerinde dolaşma imkânı verir. Farklı olarak film de zaman içinde dolaşmayı, bütünlük sağlamayı ve farklı zaman türlerini ele almamızı sağlar.