Süleyman Demirel

1 Kasım 1924’te Isparta’da dünyaya gözlerini açan Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı  Süleyman Demirel,  17 Haziran 2015 tarihinde 91 yaşında solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliğine bağlı olarak yaşama gözlerini tedavi gördüğü hastanede kapatmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bu acı kaybından dolayı 17-19 Haziran tarihlerinde ulusal yas ilan ederek kendisine vefa göstermiştir.

Suleyman Demirel

Süleyman Demirel Kimdir?

1924 yılında Isparta’nın Atabey ilçesinde dünyaya gelen Demirel’in asıl adı Sami Süleyman Gündoğdu Demirel’dir. Eğitim hayatına doğduğu köyde başladıktan sonra ortaöğrenim yıllarını Isparta ve Afyonkarahisar’da tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesinde 1949 yılında inşaat yüksek mühendisi ünvanını alarak tamamlamıştır. Yüksek öğrenimi son bulmadan önce 1948 yılında babasının yeğeninin kızı olan Nazmiye Şener ile dünya evine girmiştir.

Siyaset dünyasının renkli isimlerinden biri olan Demirel, siyasete atılmadan önce mühendis olarak çalışmış, sonrasında Amerika’da eğitim almak amacıyla ömrünün bir kısmını bu ülkede geçirmiştir. Amerika’dan döndükten sonra 1953 yılında Seyhan Barajının çalışmalarında görev alan Demirel, bu çalışmalar sırasında dönemin Başbakanı olan Adnan Menderes’in dikkatini çekerek Devlet Su İşlerinde Barajlar Dairesi Başkanlığı’na atanmıştır. 2 yıl boyunca bu görevde çalıştıktan sonra 1955 yılında Devlet Su İşlerine Genel Müdür olarak atanması yapılmıştır. Bu dönemde Amerika’ya yine burslu olarak gitmiştir. 1960 yılında da vatani hizmetini yapmak amacı ile görevinden istifa etmiştir. 1962 ile 1964 yılları arasındaki dönemde ise serbest olarak mühendislik görevini ifa etmiştir. Bu yıllarda aynı zamanda ODTÜ’de inşaat fakültesi derslerine de girmiştir. Sonrasında ise Boğaziçi Köprüsü’nün projesini de hazırlayan Morrison Knudsen Inc. firmasının Türkiye ayağının başına da getirilmiştir.

Siyaset Hayatı

Demirel’in siyası yaşamı 1962 yılında Adalet Partisi’ne dahil olması ile başlamıştır. Bu dönemde parti içinde yapılan Genel Kurul sonrasında genel idare kuruluna seçilmiştir. Bu dönemde Celal bayar için yapılan af kampanyaları sırasında Parti’nin saldırıya uğraması sonucunda aktif siyaset yaşamına bir süreliğine ara vermiştir. Bu ara veriş yıllarca muhalefet partileri tarafından Şapkasını alıp kaçtı propagandasına sebep olmuştur.

1964 yılında Adalet Partisi Başkanı olan Ragıp Gümüşpala’nın vefatı sonrasında parti içinde çıkan kargaşa ve koltuk kavgası sebebiyle siyasete geri dönmüş ve yapılan seçim sonucunda parti genel başkanlığına seçilmiştir. 1965 yılında İsmet İnönü’nün hükümetinin düşürülmesinden sonra YTP ile 29. Hükümeti kurarak TBMM dışından Başbakan yardımcılığı ve devlet bakanı ünvanını almıştır. Aktif siyaset hayatı bu gelişmeden sonra hızla ilerlemeye başlamıştır.

1965 yılında yapılan genel seçimde Adalet Partisi tek başına iktidar olarak ilk kez milletvekili seçilmiş, 30. hükümeti kurmuş ve başbakan olarak görev almıştır.

Ömrü boyunca 10 yıl 5 ay boyunca başbakanlık görevini yapan Süleyman Demirel,  en çok hükümet kuran kişi olarak da siyaset tarihimize imzasını atmıştır. 1993 yılında Cumhurbaşkanı olarak seçilen Demirel, 2000 yılına kadar görevini ifa ettikten sonra siyasal yaşamını tamamlamıştır.