Zeki Alasya

Aslen Kıbrıslı olan Zeki Alasya, 18 Nisan 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Orta ve lise eğitimini Robert Kolej’de gören Alasya,  tiyatro ve sinema sanatçısı olarak yaşamını idame ettirmiştir.

Eğitim gördüğü esnada amatör olarak 1959 yılına MTTB’de tiyatroya gönül veren Alasya, herkesin gönüllerinde taht kuran Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer almıştır. Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülkan ile izleyicilerinin kalbinde taht kurmuştur.

1973 yılından itibaren sinemada da görülmeye başlayan Alasya,  can dostu Metin Akpınar ile Türk sinemasının mihenk taşları arasında yer almayı başarmıştır. Zeki Alasya, 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı almaya layık görülmüştür.

Mavi Boncuk, Köyden İndim Şehre,Salak Milyoner, Hasip ile Nasip filmleri ile kalplerde ayrı bir yere sahip olan ünlü komedyen,  aynı zamanda kamera arkasında da yer alarak birçok filme yönetmenlik yapmıştır.

Çeşitli dizilerde de rol alan Zeki Alasya, diyabete bağlı olarak karaciğerinde bulunan tümr yüzünden hastanede tedavi gördüğü aşamada 8 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Gönlümüzde ayrı bir yeri bulunan Alasya’ya Allah’tan rahmet, tüm sevenlerine de baş sağlığı diliyoruz.